2020 Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü Hakan Bıçakcı'nın!

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü 2020

Cevdet Kudret’in anısını yaşatmak amacıyla Cevdet Kudret ailesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve TÜYAP iş birliğiyle düzenlenen ve 2020 yılında öykü dalında verilen Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne Hakan Bıçakcı’nın “Normal Nefes Almaya Devam Edin” kitabı değer bulundu.

Jale Sancak, Deniz Yüce Başarır, Murat Yalçın, Nursel Duruel ve Faruk Duman'dan  oluşan Seçici Kurul üyeleri, “bugünün tekinsiz dünyasının yarattığı sanrılar içinde kaybolan insanın metaforlar üzerinden, incelikli bir dil ve ritmi yüksek bir kurguyla anlatılması” gerekçesiyle kitabı ödüle değer bulduğunu açıkladı.

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri; öykü, roman, şiir, deneme-inceleme-araştırma ve tiyatro alanlarında Türk edebiyatına önemli eserler kazandırmış olan Cevdet Kudret'in anısına her yıl dönüşümlü olarak bu türlerden birine veriliyor.


Normal Nefes Almaya Devam Edin
Hakan Bıçakcı
İletişim Yayınları, 187 sayfa

Bu nedenle yazan çizen insanları da anlamam. Düşüncelerini, anılarını hikayelerini arsız bir iştahla yayımlatanları. Herkes onların akıllarından geçenleri okusun, izlesin, etkilensin saplantılarına bir mana veremem. Sapık gibi insanların ruhuna dokunma çabalarından tiksinirim. Hele tartışmayı seven insan. Aman aman. Gözlerdeki o parlama. O tükürüklü telaş. Tartışmayı çok sevenle tartışmayı hiç sevmem. Bir an önce savunduğu fikir galip gelsin de görüş alanımdan çıkıp gitsin isterim. Onu dinleyeceğime, kafamı dinlerim.Manyakça sırıtanlar, meraktan delirenler, kıymetli yalnızlıkları arayanlar, hayallerinden çok uzağa düşenler... MP3 arşivi ile Spotify arasında sıkışan şaşkın müzikseverler. Beton ve metal istilasından kaçıp mezarlıklarda nefes alan endişeli kentliler. Gecenin köründe asansöre binen eli cımbızlı adamlar. Yaşadığımız dünya yeterince ürkütücü değilmiş gibi yeni nesil korku konseptli kaçış evlerine gidenler. AVM görünümlü flehir yaratıkları, balmumu heykeller, ölü kediler, tatsız perşembeler, paranoya panayırları, uykuları kaçıran kabuslar...

Hakan Bıçakcı, kendine özgü yalın üslubuyla, modern zamanları ve faillerinin dehşetli monotonluklarını anlatıyor. Normal Nefes Almaya Devam Edin, gittikçe karmaşıklaşan sanrılıöykülerin kitabı. Çarpıp kaçan, derin tesirli, paranoyakça gerçekçi. 

Benzer Yazılar

Ödüller 4119088892808239044

Yorum Gönder

emo-but-icon

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Son Yorumlar

item